Świątynie w Birmie warte polecenia.

Birma kojarzy się większości turystów z egzotycznym klimatem oraz bogatą liczbą świątyń. Na nie warto zwrócić szczególną uwagę podczas podróżowania. Świątynia Manuha zbudowana została w 1059 roku, a jej styl charakteryzuje się jako wczesny Pagan. Styl ten charakteryzuje się dużym stopniem masywności obiektów. Wnętrze jest bardzo ciasne, umieszczony został w nim posąg Buddy w pozycji leżącej. Jest on symbolem Manuha, czyli władcy plemienia Monów, które zostało uwięzione przez władcę Anawrahtę. Mimo niewoli, Monowie mogli wybudować własną świątynię. Zazwyczaj od tej świątyni zaczyna się zwiedzanie wszystkich obiektów w mieście. Władze Birmy nie wyróżniają się troską o mieszkańców. Parę lat temu głośno było o zniszczeniu domów miejscowych wieśniaków tylko dlatego, iż w mniemaniu włodarzy psuły one ogólna koncepcję i wizerunek świątyni. Na szczęście obok świątyni Manuha udaje się znaleźć przewodników chętnych do pokazania całej okolicy, bo na własne oczy przekonać się o tym, jak wielka niesprawiedliwość społeczna tu panuje.

Z kolei w świątyni Myinkabar turyści mogą obejrzeć na własne oczy malowidła ścienne z dawnych epok, które zostały wpisane na listę dziedzictwa ochrony UNESCO. Dzięki tym obserwacjom widzimy, jak wielkie znaczenie dla lokalnej społeczności miała i w dalszym ciągu posiada sztuka.

Szwenandaw to świątynia mieszcząca się w Mandalaju. Powstała pod koniec XIX wieku. Po śmierci jednego z władców, zgodnie z wierzeniami, świątynię zburzono, po czym odbudowano na nowo. W dzisiejszych czasach obiekt ten zaliczany jest do najbardziej reprezentatywnych świątyń buddyjskich. Mieści się tam także jeden z najbardziej znanych na świecie zakonów. Ci, którzy tam żyją, działają według ścisłych i restrykcyjnych zasad, każda minuta jest tu szczegółowo planowana. Fascynujące dla turystów są tutejsze spotkania przy posiłkach. Funkcjonuje tutaj jeden posiłek na cały dzień. Sesje medytacyjne są bardzo długie i męczące dla organizmu. Mnisi są bardzo otwarci na rozmowy i kontakty z turystami z zewnątrz, chętnie podejmują tematy związane z duchowymi przemianami zachodzącymi na drodze naszego życia.

Świątynia Mahamuni stanowi jedną z największych atrakcji południowo – wschodniej Birmy. Mieści się w niej wykonana z brązu figura Buddy Mahamuni, która jest obdarzona przez mieszkańców rejonu niezwykłą czcią i szacunkiem. Jest to jedna z nielicznych figur stanowiących dokładne odzwierciedlenie prezencji Buddy. Urządza się przy tej figurze różne rytuały, z czego najbardziej znanym jest rytuał przemywania twarzy rzeźbie, każdego dnia o godzinie czwartej rano. W obrzędzie bierze udział stary mnich oraz świeccy mężczyźni, służący w roli pomocników. Wszystkiemu towarzyszą modlitwy skierowane do Bogini Ziemi, która ma być świadkiem spełniania się dobrych uczynków. Najbardziej podniosłe wydarzenie jest w czasie pełni księżyca. Całość ceremoniału nie trwa zbyt długo, zaledwie godzinę i jest stałym elementem tamtejszej tradycji.

Świątyń w Birmie znajdziemy kilka tysięcy, aby poznać je wszystkie, trzeba naprawdę sporo czasu i chęci. Nie da się ukryć, że na takie dalekie wojaże potrzebny jest również określony kapitał.

Dodaj komentarz